Pomoc drogowa – kto płaci za wykonanie usługi?

Temat płatności za pomoc na drodze z pewnością zastanawia wielu z tych, którzy jeszcze nie mieli żadnej sytuacji losowej na drodze. Warto na samym początku zaznaczyć, że każda sytuacja związana z potrzebą płatności za usługi drogowe nie jest jednoznaczna, dlatego w różnych okolicznościach, koszty mogą przejść zarówno na nas, sprawcę wypadku z naszym udziałem, bądź na ubezpieczycieli.

Od czego zależy to, czy ja zapłacę?

Zacznijmy od najbardziej prostego przykładu. Jesteśmy sprawcą, który spowodował kolizję. Kolizja była na tyle delikatna dla osoby poszkodowanej, że może odjechać z miejsca zdarzenia za zgodą policji. Natomiast policjant informuje nas, iż nasze auto nie nadaje się do dopuszczenia do ruchu drogowego, tak więc może zostać nam odebrany dowód, chyba że samochód wróci na lawecie.

W takiej sytuacji mamy dwa rozwiązania:

  1. Auto może wymagać holowania w stu procentach na nasz koszt.
  2. Auto może być holowane na koszt ubezpieczyciela, jeśli w naszej umowie zawarty jest koszt holowania, przykładowo do 250 km od miejsca naszego zamieszkania.
Kto płaci za pomoc drogową.

Jak widać wiele zależy od tego, jakie ubezpieczenie wybraliśmy i czy mamy w nim darmowe holowanie. Darmowe holowanie może być wykonane zarówno w momencie, kiedy jesteśmy sprawcami wypadku, jak i również w sytuacjach losowych, kiedy nasze auto jest uszkodzone i czeka przykładowo w zatoczce autobusowej.

Kto płaci kiedy to my jesteśmy poszkodowani?


Bardzo dobre pytanie, ponieważ kiedy to my jesteśmy poszkodowani i nie mamy wykupionego darmowego holowania w naszym ubezpieczeniu, sytuacja wydaje się skomplikowana i nie na naszą rękę.

Nic jednak bardziej mylnego, ponieważ w sytuacji kiedy to ktoś jest sprawcą wypadku a my jedynie stroną poszkodowaną, gdzie nasz samochód wymagania skorzystania z lawety, wtedy możemy skorzystać z holowania na koszt sprawcy. Wynika to z jego OC i możliwości skorzystania z dodatkowych usług na koszt OC sprawcy wypadku.

Co więcej, kiedy nasz samochód jest wykluczony z ruchu, natomiast my udawaliśmy się przykładowo na wypoczynek, możemy także skorzystać z samochodu zastępczego na koszt OC sprawcy wypadku. Jest to rozwiązanie dość powszechnie znane i chętnie wybierane wśród Polaków.

Ile płacimy za lawetę w mieście?

Średnia cena skorzystania z lawety po mieście to koszt około 100 zł, w zależności od miasta a także konkretnej firmy i jej oferty.

Jak widać temat pomocy drogowej jest rozwiązany dość uczciwie, ponieważ jeśli nie zawiniliśmy w danej kolizji, możemy skorzystać z prawa do darmowej lawety. Również jeśli zabezpieczyliśmy się i skorzystaliśmy z darmowej lawety w ofercie naszego ubezpieczyciela, dostaniemy ją za darmo zarówno kiedy jesteśmy sprawcą jak i w sytuacji losowej.

Na całe szczęście, nawet jeśli nie zadbaliśmy o powyższe kwestie, pomoc drogowa ma bardzo uczciwe stawki i pomoże nam w każdej sytuacji.

Reklama